Huh, nem tudtam mi van a levegőben, mert egy csomó gyerek sírdogált az óvodában. Aztán kiderült, hogy csak hétfő reggel. Nálunk Leia érezte kötelességének a sirató kórushoz való csatlakozást, de végül engedte magát a bátyja által bevezetni az ovi belső termeibe. Ahhoz képest, hogy tegnap azért ordított, mert a tesó is kapott a családi közös süteményes dobozból, pedig az "csak az övé". Most bezzeg jó volt, hogy a nagytesó ott van neki.
Évekkel ezelőtt kötelességünknek éreztük - pusztán szakmai szempontból, hehe - felkeresni a szingapúri Bélyegmúzeumot. Érdekes kirándulás volt, az igazi ritkaságoktól az érdekességekig, mint például a számomra meglepő mennyiségű Harry Potter kiadványok, a magyar bélyegeken át mindenfélét láttunk, amit csak a filatélia felölelhet magában. Erre már tavaly is szembesülnünk kellett vele, hogy a múzeum megszűnt, további sorsáról nem tudunk, hiába böngésztem a netet, onnan se kaptam választ. Az épület azonban hasznosításra került, mára a Gyermekmúzeum kapott benne helyet. A filatelisták a Fullerton hotel alagsorába kell elzarándokoljanak, ha az újonnan megjelent kiadványokból akarnak vásárolni. Nem tudom mekkora forgalmuk lehet, de épp csak vörös szőnyeget nem terítettek elénk ma, amikor végigböngészve a kínálatukat, egy jelentősebb összeget hagytunk náluk. Oké, ebben talán van némi túlzás, de kedvesek voltak, segítőkészek, érdeklődőek és amikor már a családi fotónál tartottunk, egészen felélénkültek, hogy egy helybéli lány a menyem.
Sajnos azonban évek óta hiába próbálkozunk a hajókázással a Szingapúr folyón és az öbölben. Hét évvel ezelőtt odamentünk (konkrétan csak arra vetődtünk véletlenül), a kis bódéban vettünk két jegyet, felültünk az első közelgő hajóra és élveztük a napot. Azóta már többször próbálkoztunk, eredménytelenül. Hol nem adtak ki aznapra több jegyet, hol a sok eső miatt a vízállás volt magas és a hajók nem fértek el a kis hidak alatt, hol a hold állt másképp, mint az kívánatos lett volna, a lényeg, hogy jegyünk nem lett. A kis bódék is eltűntek meg persze az emberek, mára csak az online regisztráció és jegyvásárlás maradt, nem is hajókáztunk ma sem. Csoda, hogy utálom ezt a "modern" világot?
Hazafelé még elvetődtünk az Orchard roadra. Tavalyról ismerős helyeket kerestünk, végül mégis egy vietnámi pho levesezőben ültünk le. Nem tudom, hogy csinálják, de imádom (ok, annyit láttam,hogy a marhahúst 12 órát át főzik, aztán hajszálvékony szeleteket pakolnak egy tányérba zöldségekkel és tésztával, rá a forró leves... mennyei, pedig én húslevesben elég kritikus vagyok és ez még csak nem is hasonlít a mienkre, de ami jó, az jó).
Közben nézegettem az utat szegélyező bokrokat és ráébredtem, hogy a sövénysorokat nem más alkotja, mint megannyi hatalmasra nőtt mikulásvirág. Bezzeg az enyém még sokszor a karácsonyt sem éri meg, ezek meg itt pompáznak az Egyenlítőhöz közel pirosban, rózsaszínben. Joulupukki odafönt Finnországban nyilván művirággal dekorlája az otthonát, mert azt olvastam, hogy Közép-Amerikában őshonos ez a virág. Poinsettia néven is ismert, mely elnevezést Joel Roberts Poinsett amerikai nagykövetről kapta, aki Mexikóból vitte magával ezt a dísznövényt az Egyesült Államokba. Halála évfordulóján, december 12-én a "mikulásvirág napját" ünneplik az Államokban és ilyen virággal ajándékozzák meg szeretteiket. Ráadásul ugyebár virágja nincs is, csak a színes felleveleknek örülünk olyan nagyon. Egyszer sikerült életben tartanom egy növényt a következő karácsonyig, tehát egy egész éven át, de aztán érvényesült a papírforma, felkopaszodott és végül végelgyengülésben kimúlt. Az biztos, hogy a párás levegőt kedveli, ugyanakkor a direkt napfényt nem, pedig itt abból is jut bőven, a túlöntözéstől óvni kell, itt meg mindennap agyatlanul sok vizet is kap. Ugyanis, amióta mi itt vagyunk, nem múlt el nap a délutáni heves eső nélkül. Most is éppen szakad már egy jó félórája. De hogy itt megfázni nem tud, az is biztos.
Ha már szóba került a Fullerton hotel és van itt olyan, aki még nem olvasta a régebbi beszámolókat... Ez egy ötcsillagos hotel abszolút központi elhelyezkedéssel, de számunkra nem ezért érdekes. Eredetileg a Fullerton épület a városállam központi postaépülete volt, amelyet a terület első kormányzójáról, Robert Fullertonról nevezték el. 1924-ben készültek el a tervek és 1928-ban helyezték üzembe, a brit gyarmat centenáriumi ünnepségeinek keretében. Az impozáns épület 2015-ben nemzeti műemléki védettséget kapott, úgyhogy ezt biztosan nem fogják elbontani.
A hotel közelében, az öböl partján áll Szingapúr talán legjellegzetesebb látnivalója (a Marina Bay Sands háromtornyú, hajótestű épülete mellett) a vízköpő oroszlán, Merlion. Igazából egy mitikus alak, oroszlánfejjel és haltesttel, amely a város kabalája és nemzeti megtestesítője is egyben. A nagy alak kb. 8,5 méter magas, de a közelében áll egy "kölyök" is, ami csak két méter magas.
Kicsit távolabb a folyóparton áll Fernando Botero madara, amit mi kissé profánul csak dagadt madárnak aposztrofálunk. Botero ma is élő kolumbiai festő és szobrász. Még a Magyar Nemzeti Galéria is tart tőle valamit, sajnos nem tudom, mit, festményt vagy szobrot. Saját elmondása szerint a barokk stílus fogta meg, talán ide vezethető vissza, hogy szobraiban is visszaköszönnek a már-már túlzásba vitt kerekded formák. Ilyen a szingapúri madara, de ilyen a Dohányzó nő Jerevánban, vagy a Meztelen hölgy Mölndalban, Svédországban is.
Mivel a hajózásról lemaradtunk, a folyóparton sétáltunk és megint utunkba került a Black Penny nevű söröző, ami másként Victorian London Pub. Itt a gyarmati időket idéz minden, az utcanevek, az épületek, még az is, hogy az államnyelv angol maradt és a lakosok nagy részének is kifejezetten angol neve van (lásd esetünkben Sharon). Ahhoz képest, hogy milyen lázasan igyekeztek önállósodni, hiszen csak 1965. augusztus 9-én váltak független, önálló állammá, nem törölték el a múltjuknak egy igen fontos és meghatározó részét, hanem a történelmük részeként kezelik, ápolják. Na, de térjünk vissza a Black pennyhez. A Black Penny volt a világ első öntapadó postai bélyege, amit postarendszerben használtak. 1840. május 1-én adták az Egyesült Királyságban. A bélyegképen Viktória királynő profilja látható. 1837-ben a brit postai díjak magasak voltak és elég átláthatatlan volt a bérmentesítés. A dolgok leegyszerűsítésére Sir Rowland Hill öntapadós bélyeget javasolt a postaköltség előzetes fizetésének jelzésére. Akkoriban még normális volt, hogy a címzett a kézbesítéskor fizetett annak alapján, hogy a levél mekkora távolságot tett meg. Ezzel szemben a Black Penny lehetővé tette a max. 14 grammos levelek kézbesítését egy penny általánydíjjal, a távolságtól függetlenül. A bélyeg csak egy évig volt forgalomban, mert a fekete bélyegen a kissé feketéspiros bélyegző rosszul látszott, sokszor a már használt bélyeget újra felhasználták és ezért inkább piros pennyt gyártották, amit feketével pecsételtek. Idővel a bélyegkép brit kulturális ikonná vált, megjelent a 2015-ös kiadású brit útlevelekben is.
Újabb érdekes épület itt a folyóparton az egykori városi rendőrörs épülete, amely most a Kulturális, Közösségi és Ifjúsági- valamint a Digitális fejlesztési és informatikai minisztériumnak ad otthon. az épület 927 ablakát a szivárvány színeire festették.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése