Közeleg a Húsvét. Nagymamaként szeretnél egy apró meglepetés erejéig az unokákkal lenni. Ha már nem keresgélhettek együtt színes tojást a nyaraló kertjében, mint az apjukkal annak idején , legalább elküldenéd nekik Nyúl Péter húsvéti kalandjait. Azt most fel sem hozom, mi kerül egy keménylapos mesekönyvön közel 6 ezer forintba (és persze rögtön kettőt veszel, nehogy összevesszenek az ünnepen), mert a könyvárakat mindenki látja, a csillagos eget ostromolják. De hogy a 10 ezer forintos kis csomagot csak 23 ezerért tudod elküldeni postán, az azért elég gyomorszorító. Mintha saját repülőjeggyel utaznának, még csak nem is a turista osztályon, tekintve, hogy ketten együtt nem tesznek ki másfél kilót. Árnyalja a képet, ha prospektusokat küldenék, fele áron is elvinnék, a két mesekönyv már ajándék, ott lehet szívatni a feladót. Nyilván az ésszerűség dönt, a kicsik örülnek majd nyáron is az ajándéknak, csak a nagymamának lesz keserű a szájaíze, miközben a tv-ből ömlik majd a húsvéti hangulat. És mielőtt bárki azzal jönne, a Húsvétnak nem ez a lényege... nagymamaként igenis ez, látni az öröm felcsillanását a kicsik szemében. Úgyhogy KEHÜ Posta
2025. márc. 11.
2025. márc. 6.
Nemcsak karácsonykor van grincs
Még csak március eleje van, de már nyugodt szívvel kijelenthetem, hogy az ünnepek nem a barátaim az idén.
Szilveszter-Újévkor ugyebár volt az a rettenetes fogfájás, amit már az új év első munkanapján, azaz 2-án egy gyökérkezelés követett.
Februárban Valentin napra esett Jamie műtétje, ami nemcsak a kislegényt, de minket is alaposan megviselt.
Március pedig... a szülinapom, az a bizonyos mérföldkő, ami után nyugdíjasnak vallhatom magam... nos, hazudnék, ha azt állítanám, hogy nem vártam a családomtól egy kis ünneplést. Nem nagyot, nem olyat, mint a filmekben, még csak meglepetés partít sem vártam (na, annak a gondolatától is kiver a víz), de azért valami kis gesztust igenis. Ehhez képest még a reggeli ágyban kávém is elmaradt. Mire a kutyát elvittem a napközibe és hazasétáltam, a családtagok még a takaró alatt horpasztottak. Pedig titkon azt vártam, kivételesen ők várnak reggelivel. Hát, nem. Megetettem őket, akik vállon veregettek, hogy na, Te se lettél fiatalabb, aztán ment a nap a szokásos rutin szerint. Délben futás haza anyuhoz, mert hiába a keze ügyében az étel, ha nem rakom elé és nem terelem az asztalhoz, akkor nem eszik. Még így is erős kritikával, de ez más lapra tartozik. Amióta a Teletál ételeit kapja, már nem fáj, ha elhúzza a száját. Délután a kisfiam virágküldeményét vártam. 4-kor legyek otthon! Oké, akkor Jamiért ma a gazdi megy, nem én. Aztán megérkezett a kutya, megvacsoráztuk a tegnapról maradt adagokat és végül 6-kor befutott a futár is. Nem volt ünnepi vacsora? Hát, nem. Mostanra pont meguntam, hogy mindig én készítem az ünnepi ételt, bárki ünnepéről legyen szó, akár a magaméról is. Bevásárolok, főzök, tálalok, mosogatok. Az ünnepelt. Hát, egy nagy frászt! Nem vagyok valami nagy igényű, pont örömmel töltött volna el egy aldis torta, némelyiket jobbnak találom sok cukrászremeknél. Még gondoltam is rá, hazafelé jövet, hogy veszek egyet, meg egy törperózsát, aztán leintettem magam. Hát, én vagyok az ünnepelt, csak meglepnek vele. Nos, nem. Oké, a rózsával igen. Elég sokat elárul a Nagy Napról, hogy a legtöbb örömet a Nyugdíjfolyósító levele okozta, amikor tudatták velem, hogy 115 ezer forint nyugdíjelőleget állapítottak meg. Majd áprilisban újra számolják, addig is örüljek ennek. Örültem.
Oké, igazságtalan vagyok. A fiaim a messzi távolból hívtak, írtak. A kisebbik még az ilyenkor "szokásos" tavaszi virágcsokrot is elküldette futárral, kisebbik unokámmal magyarul köszöntött fel, még ha meglehetősen nyelvtörőnek is bizonyult a boldog születésnapot, nagymama. A nagyobbik pedig erre a napra időzítette a hírt, miszerint választott új országában 5 hónap elteltével már érdemesnek tartották arra, hogy egy közkedvelt fesztivál fellépőlistája plakátjának előkelő középmezőnyében tüntessék fel a nevét, míg itthon erre bő 15 év is kevés volt. Igaz, ezért is ment el. Szóval, voltak azért boldog percek is a napban. Ezekből próbáltam erőt meríteni, miközben egyedül ültem a nappaliban este nyolckor.
Nem tudom, hogy a csillagok állása vagy az a bizonyos egész évben morgolódó grincs tehet róla, de az ünnepek az idén messze nem azt nyújtották, amire számítottam. És még csak március van.
2025. márc. 4.
Ez a nap is eljött...
1960. március 5-én, 65 évvel ezelőtt egy szombati éjszakán a szüleim bevonultak a Baross utcai klinikára. Aput hazaküldték, hogy ne virrasszon "feleslegesen", ezekből a fájásokból úgyis majd csak később, sokkal később, reggel előtt biztosan nem, lesz baba. Nem volt ez olyan egyszerű dolog, mert akkoriban Érdligeten laktak, onnan vitte be az anyut a mentő, amit hosszas gyaloglás után a pályaudvarról hívott az apu. Mire megtudta, hogy nem érdemes várnia, már nem volt mivel hazajutnia. De elindult. Gyalogolt egész éjjel, később felvette egy hazafelé tartó szódáskocsi, ami annál a bizonyos vasúti megállónál le is tette. Hullafáradtan esett be az ágyba, hogy két órányi alvás után az első hévvel, lelkesen rohanjon vissza a kórházba. Egy csinos kis csomagot mutattak neki. Engem. Állítólag nem érhetett még az utcasaroknál sokkal odébb, amikor már megindultam kifelé a nagyvilágba.
Sose mondta, sosem éreztette, hogy egy fiúnak jobban örült volna. Ettől függetlenül kaptam én vasútmodellt, imádtam vele játszani, elemes kishajót, amit rettenetesen irigyeltek a kempingban a cseh fiúk, fociztunk és a kihalt Balaton parton vezetni is tanított a kis Fiat 600-ason, pedig még alig értem el a pedálokat. Anyu volt a családi őrmester, aki keményen fogott, ugyanakkor kiállt értem bárki ellen. Már az óvodában elkezdte. Ötéves koromig a nagyiékkal voltam hétközben, hétvégén a szüleimmel. De az iskola előtt az óvoda nagycsoportját el kellett végezni. Az iskolaérettség, ugyebár. Az igazgatónő lesajnálóan ingatta a fejét: Anyuka, ezek a gyerekek szinte születésük óta járnak ide, a lánya biztosan le van maradva egy csomó dologban. Anyu sosem szerette, ha valaki kétségbe vonja a családból bárkinek a képességeit. Éles hangon tette helyre az igazgatónőt is. Én pedig bizonyítottam, hogy az eltelt években nemcsak az udvar pora ragadt rám.
Jó volt a gyereküknek lenni! Jó volt a nagyszüleimnél tölteni a nyarakat. És remek dolog volt már felnőttként élvezni a szüleim segítségét az unokák körül. Szerencsés vagyok és hálás ezért a családért.
Valamikor, fele ennyi idősen, azt gondoltam, sosem jön el ez a nap. És tessék, már itt is van. Kicsit ijesztő a tempó így utólag 😊
2025. márc. 2.
Kon Tiki
Az én korosztályomból nyilván sokan emlékeznek rá, a fiatalabbakkal pedig egy 2012-ben készült játékfilm hivatott megismertetni Thor Heyerdahl, norvég utazó nevét.
Kon-Tiki expedíciójával lett híres, melynek során egy balsafából készült tutajjal 8 ezer kilométert vitorlázott Dél-Amerikából a Polinéz szigetvilágba, hogy megmutassa, technikailag nem volt lehetetlen átkelni a Csendes óceánon már a Kolumbusz előtti időkben sem. A tutajt Viracocha inka istenről nevezték el, akiről azt mondták, hogy a "Kon-Tiki" egy "Régi név". Az utazást magánkölcsönökből finanszírozták, valamint az Egyesült Államok Hadserege nyújtott hozzá technikai segítséget. Az utazás 1947. április 28-án kezdődött. Heyerdahl öt társával 101 napon át hajózott át a Csendes óceánon, míg végül augusztus 7-én a Polinéz szigetvilágot elérve zátonynak csapódtak. A legénység sikeresen partot ért. Az erről szóló 1950-es dokumentumfilmet Oscar-díjjal jutalmazták. 2012-ben egy dramatizált játékfilm is készült az expedícióról, amelyet a legjobb idegen nyelvű Oscarra jelöltek.
Nos, éppen ez a film jött szembe ma reggel az RTL 3-as csatornán, innen bújtak elő az emlékek és egy könyv, ami ott lapul 1962-es megjelenése óta a könyvespolcon, még ha én csak jó tíz évvel később találkoztam is vele. (70 nyelvre fordították le) Meg is lett a program mára, hogy ha nem is újra olvassam, de legalább belelapozgassak, megnézzem a korabeli fotókat, még ha a jó öreg Heyerdahl nem is volt olyan helyes pasi, mint filmbeli megszemélyesítője.
Ráadásul voltak még más dokumentált útjai is, mint a RA és RA 2., a Napistenről elnevezett expedíciói, amikor csádi papirusznádból font hajóval kelt át az óceánon. Az első kísérlet kudarcot vallott, másodjára viszont Marokkóból 1970. május 17-én indulva július 12-re elérte Barbadost. Valamiért imádtam ezeket az igazi "kalandfilmeket".
De visszatérve a Kon-Tikire, az eredeti dokumentumfilm a youtube-on megtalálható: Kon-Tiki (1950)
A játékfilm pedig a Videa.hu-n ... ez itt csak a kedvcsináló: Trailer 2012.